Obrázek

Podpořte vydání biografie Pavla Šmoka na portálu Donio.cz


Chystáme k vydání biografii Pavla Šmoka a vy můžete být mezi prvními čtenáři! Spustili jsme předprodej přes crowdfundingový portál Donio. Nová biografie se věnuje celé jeho umělecké kariéře, kterou sleduje krok za krokem od studijních let až po vrcholná choreografická díla, která jsou uznávaná v mezinárodním měřítku. Mezi odměnami si ale můžete vybrat i další publikace o baletu a jeho osobnostech nebo výhodu Klubu přátel Pražského komorního baletu.

Pavel Šmok, choreograf s duší básníka (obálka)
°

„Kampaň přes ověřený crowdfundingový portál garantuje přispěvatelům, že organizátor projektu je spolehlivá instituce, a příspěvek je možné zaslat doslova na pár kliknutí, zatímco my touto cestou získáme část prostředků na finální tisk, který je při produkci nové knihy tou nejnákladnější fází. Navíc nám kampaň pomáhá odkaz Pavla Šmoka více zpopularizovat, protože kromě historického výzkumu nám jde také o to ukázat, které aspekty Šmokovy tvorby jsou nadčasové,“ vysvětluje Lucie Kocourková.

Vydání publikace podpoříte na portálu Donio. Za každý příspěvek jsme velmi vděční. Odměny budeme rozesílat po ukončení kampaně a fyzickém vytištění knihy, tedy především v první polovině června.

Pavel Šmok, choreograf s duší básníka – ukázka z publikace
°

V nové publikaci jdeme především po stopách jeho génia a na těch nejslavnějších choreografiích odkryjeme, v čem jeho jedinečnost spočívala. „Choreografie Pavla Šmoka vynikají muzikalitou, humorem a specifickým druhem režijního myšlení,“ vyjmenovává autorka. „Jeho úspěch byl dán obrovskou mírou přirozeného talentu i životních okolností. Díky studiu herectví a přátelství s režiséry si osvojil divadelní přístup k choreografii, studium techniky a zájem o fotografování a film byly zase předpoklady pro jeho inovátorství a pro to, aby se stal i prvním autorem tanečních filmů u nás. Velmi brzy propadl kouzlu české hudby a jeho zásluhou se na jeviště dostala ve formě tanečních děl řada skladeb Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka.“

Publikace se soustředí na charakteristiku jeho tvorby v různých obdobích, ať to byla experimentální 60. léta plná hledání nových tvarů a témat, později lyrické choreografie oslavující hudbu českých skladatelů, nebo tanečně divadelní kusy. Z nejslavnějších choreografií Pavla Šmoka jistě mnoho diváků zná například Listy důvěrnéSinfoniettuZjasněnou nocTrio g mollAmerický kvartetZ mého životaPo zarostlém chodníčkuStabat či Holoubka. Jeho tvorbu oceňovali i zahraniční taneční teoretici jako Horst Koegler nebo John Percival. A nejen tvorbu, ale také úsilí, s jakým se staral o chod Pražského komorního baletu jako nezávislého tanečního tělesa bez stálého zřizovatele.

Přidejte se k nám, ať můžeme společně křtít! Vybírejte si své odměny na Donio.

Pavel Šmok, choreograf s duší básníka – ukázka z publikace
°
Pavel Šmok (foto Institut Pavla Šmoka)