Obrázek

Otevření Domu tanečního umění v Braníku a křest první publikace


Ve středu 1. září 2021 byl v areálu bývalého Branického pivovaru slavnostně otevřen nový Dům tanečního umění Praha. Při slavnostním otevření byla pokřtěna nová publikace s názvem (Studio) Balet Praha – Nová vlna československé choreografie, která předjímá naše další aktivity.

Slavnostní otevření Domu tanečního umění (foto Michal Hančovský)

Slavnostní otevření Domu tanečního umění (foto Michal Hančovský)

Památkově chráněná budova z konce 19. století, která byla velmi citlivě revitalizována a pro tyto účely rekonstruována, od září nabídne kvalitní zázemí pro taneční vzdělávání i kontinuální činnost profesionálních nezávislých souborů. Nový areál s neopakovatelným geniem loci výrazně přispěje k rozvoji a zvýšení prestiže tanečního žánru a tanečního divadla v České republice.

Budova, jejíž rekonstrukce probíhá od března 2021 prakticky až do současnosti (stále se ještě dokončují drobné stavební práce) má přijatelné prostorové dispozice. V Domě tanečního umění Praha budou od nového školního roku/sezóny 2021/22 sídlit Taneční centrum Praha, konzervatoř-gymnázium, umělecké soubory Pražský komorní balet, Balet Praha Junior, Baby Balet Praha, agentury a nadace Mezinárodní centrum tance, Nadace Tanec a divadlo a nově zřízený Nadační fond a Institut Pavla Šmoka. Samozřejmostí bude také Terpsichore – přípravka konzervatoře a komunitní aktivity pro občany a jejich děti.

Na slavnostním otevření 1. září proběhla, za účasti ministra kultury pana Lubomíra Zaorálka a řady hostů ze světa tance a kultury, prohlídka areálu. V jednom z nově rekonstruovaných tanečních sálů vystoupily soubory Pražský komorní balet, Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a na stejném místě byla bude pokřtěna publikace s názvem (Studio) Balet Praha – Nová vlna československé choreografie. Autorkou knihy, kterou vydává Nadační fond a Institut Pavla Šmoka, je taneční historička a teoretička Lucie Kocourková. Slavnostního křtu nové publikace se ujala herečka a dabérka Nela Boudová.

Můžete si prohlédnout fotoreportáž z akce (foto Michal Hančovský):